deQI nummer 4 - desember 2025

Nyttig informasjon fra nettredaktør (desember 2025)

Av Jeanette Johannessen, nettredaktør og akupunktør MAF

Kjære lesere og kvalifiserte akupunktører!

Årets siste digitale utgave av deQI er nå på plass. Tusen takk til Hanne Aanensen og alle dere andre som har bidratt til enda en interessant og spennende utgave. Og tusen takk til Etter- og videreutdanningsutvalget for at dere arrangerer nyttige og lærerike kurs for oss kvalifiserte akupunktører. I denne utgaven kan dere lese om høstens kurs innen pulsdiagnose med Jamie Hamilton.

Bokomtalen som dere alle kan lese, gir meg stor glede. Stor glede fordi jeg synes jeg kan se at det er en anelse mer fokus på forebygging og helhetlig helse generelt i samfunnet vårt. Og, som vi akupunktører vet, så har kinesisk medisin alltid vektlagt forebygging og fokus på å forhindre sykdommer. Boka er for alle, lettleselig som ikke krever noen forkunnskaper, og er beregnet på folk som ønsker å leve et sunt og sykdomsfritt liv, så denne har jeg tenkt å ha liggende på mitt venterom på jobb.

Pasientcasen i denne utgaven, handler om en kvinne i 50 årene med kraftige, uforklarlige underlivsblødninger. Vi akupunktører har mye vi kan bidra med for kvinnehelsa. Vi vet i dag at overgangsalderen er en betydelig helseutfordring for veldig mange kvinner. Nylig hadde forskere i Danmark en spørreundersøkelse av 153 tusen kvinner i overgangsalder, og som viste at hele 97 prosent opplever symptomer i overgangsalderen. Alt fra søvnproblemer, hetetokter, ledd- og muskelsmerter, fysisk og mental utmattelse og plager i underlivet. Mer om dette kan dere lese i artikkelen som allerede ligger ute her på nettsiden.

Som tidligere skrevet, så blir mesteparten av innleggene i vårt digitale deQI kun lagt ut til medlemmer av Akupunkturforeningen. Dette betyr at du må være innlogget for å se artikkelen der det står «kun for medlemmer». Så er du en kvalifisert akupunktør som enda ikke er medlem, bli med på laget da vel og meld deg inn. Vi står mye sterkere sammen!

Du kan lese mer om medlemskap her.

Og med dette ønsker jeg dere en riktig GOD JUL og et fremgangsrikt GODT NYTT ÅR!